Happening PAMATUJ! 2013  

 
- Více než 50 vokálních souborů zpívalo 7. března, 2013 na náměstích v České republice hebrejsky a česky aby uctily památku více než 10 000 obětí hromadné vraždy, která se stala v koncentračním táboře Osvětim - Birkenau ve třech nocích v roce 1944. Došlo tak k největší masové vraždě českoslovenkých občanů: nevinných mužů, žen a dětí, kteří se provinili tím, že se narodili jako Židé.
 
Jako občané České republiky vyjadřujeme svůj zármutek nad ztrátou životů našich židovských spoluobčanů během holocaustu a přejeme si, aby memento šoku z připomenutí otřesné události největšího masového zabíjení v koncentračních táborech, mezi kterými má Osvětim-Březinka odsouzeníhodné prvenství, vedlo celou naši společnost k novému vzdělávání v oblasti smyslu naší existence, životních priorit a společenských aktivit v duchu altruismu, humanismu, důvěry a empatie.

 

Je v našem zájmu, aby se o těchto událostech dozvěděla celá společnost, ne pouze studenti středních škol a žáci osmé a deváté třídy. Naprostá většina našeho národa je úplně nepoznamenána informacemi o holocaustu a happening PAMATUJ! prokázal obrovský hlad nejen po informacích, ale i po jejich společenském sdílení. Více než 1 200 zpěváků se s velkým zájmem během několika týdnů naučilo zpívat v hebrejštině dvě stěžejní písně Izraele: Hatikva (Naděje – dříve zlidovělá píseň, dnes státní hymna Izraele) a Shema Jisrael (Slyš Izraeli – významná část každodenní modlitby), aby je 7. března, 2013 ve vysoké kvalitě prezentovali na více než 30-ti místech České republiky.

 

Zprávy v tisku (regionální deníky) i televizní vysílání (Česká televize ČT 24, Jihočeská televize) i videozáznamy na www.yoyutube.com svědčí o vážnosti, jakou regionální organizátoři věnovali přípravám a realizaci této vzpomínky. Navíc na některých místech navázali dalším programem. V Příbrami následoval koncert Jany Lewitové, v úUvalech následovala výstava fotografií Viktora Šulce, v Jindřichově Hradcii následovala přednáka Blanky Nové o Židech na Jindřichohrddecku, v Kladně po písních promluvila archivářka Dr. Veverková a místní farář o vztahu křesťanů a Židů, v Lomnici u Brna následoval amatérský film s židovskou tématikou a přednáška Táni Klementové z Židovského muzea v Brně


Teprve až dědictví našich věrozvěstů Cyrila a Metoděje plně porozumíme v návaznosti na moudrosti talmudických rabínů, didaktickou metodiku Jana Amose Komenského uvidíme v kontextu učení rabiho Jehudy Becalela Levi, až statečnosti Mistra Jana Husa dáme společný jmenovatel jako statečnosti židovských obyvatel ghett žijících v ohrožení pogromy, až z pravdivosti spisovatele Karla Čapka budeme čerpat jako z vizionářství Franze Kafky, pak o naší společnosti můžeme začít říkat, že je svobodná, bez příznaků rasismu, nacionalismu, xenofobie a extrémismu.

 

Pozvánka k účasti na příštím ročníku happeningu PAMATUJ! 2014

Vokální sooubor Geshem zve všechny lidi dobré vůle k účasti na happeningu PAMATUJ! 2014, který bude kulatým, sedmdesátým výročím této tragické události. Začneme stejně jako letos zpěvem třech základních písní, které už jistě po dalším roce budeme ovládat ještě lépe. Následný program bude zaměřen na podporu povědomí všech občanů o lokální historii a místních specifických podmínkách a na mezinárodní souvislosti a následky. Prosíme Vás o sdělení Vašeho zájmu zúčastnit se této nové tradice příští rok buď se svým hudebním souborem nebo sami jako zpěváci anebo v navazujícím programu, který pomůžete ve Vašem místě zajistit. Těšíme se na Vaše náměty.


Marek Šlechta

14.3.2013