Happening PAMATUJ! 2015        

Tato Tisková zpráva o Happeningu PAMATUJ! 2015 obsahuje:

 

A. Celkovou přehlednou informaci o Happeningu PAMATUJ! 2015

 

B. Výzvu hudebníkům, básníkům, školám a jiným komunitním organizacím k účasti na Happeningu PAMATUJ 2016 dne 8.3.2016

 

C. Detailní popis programů Happeningu 2015 v jednotlivých regionech


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

A. Celková přehledná informace o Happeningu PAMATUJ! 2015

 

8.3.2015 se na dvaceti místech v ČR sešli zpěváci, básníci a studenti, aby z jejich úst zazněly 3 z písní, jež měli před 71 lety na rtech mnozí z 3792 vězňů z tzv. Terezínského rodinného tábora v koncentračním táboře Osvětim-Birkenau, když šli na smrt do plynových komor: Hatikvu (tehdy lidová píseň, dnes Izraelská státní hymna), Shema Jisrael (vyznání víry) a Kde domov můj (Česká státní hymna). Následně 10. až 12. července téhož roku bylo v průběhu dvou nocí stejným způsobem zavražděno 6500 mužů, žen a dětí. Celkový počet obětí této hromadné vraždy tzv. Terezínského rodinného tábora přesáhl množství 10000 nevinných lidí, kteří se provinili tím, že se narodili jako Židé.

Letošní Happening PAMATUJ! 2015 byl pořádán už třetím rokem. Zpěváci, básníci nebo studenti z více než čtyřiceti hudebních souborů nebo komunit se sešli na dvaceti místech. Praha - Křižovnické náměstí, Praha - Staroměstské náměstí, Ostrava, Sokolov, Úvaly, Orlová, Šumperk, Jindřichův Hradec, Soběslav, Jihlava, Tábor, Nový Jičín, Kladno, Lysá nad Labem, Poděbrady, Pelhřimov, Český Brod, Brandýs nad Labem, Luže u Skutče, Staňkov. Na většině míst po 3 písních následoval ještě další program navazující na téma happeningu.

 

Letošní ročník happeningu zaznamenal zahájení nové „poetické sekce“ a čátečně i tzv. „školní sekce“, která je charakteristická tím, že se při ní nemusí zpívat tři zmíněné písně, protože ne každá škola disponuje vokálním souborem, což ovšem není důvodem, že by se tato událost neměla připommínat i zde, proto se při vzpomínkové akci pouze přečtou texty těchto písní.

 

Teprve tehdy, až se pravdivě vyrovnáme s tragickými událostmi naší minulosti, může dojít k dalšímu vývoji společnosti, jinak zůstaneme v patologickém stavu ignorace až popírání holocaustu a v zajetí začarovaných kruhů extremismů od neonacismu, komunismu, neofašismu atd. Happening PAMATUJ! oslovuje velkou mlčící většinu, aby se naše mlčení nestalo osudným jako v minulosti!

 

B. Výzva hudebníkům, básníkům, školám a jiným komunitním organizacím k účasti na Happeningu PAMATUJ 2016 dne 8.3.2016

 

Všichni jste zváni k účasti na happeningu PAMATUJ! 2016 dne 8. března, 2016. Zveme zejména

 

a) vokální soubory, aby zpívali Hatikva, Shema Jisrael a Kde domov můj na náměstích, v koncertních sálech, společenských a kulturních domech, školách, kostelích a modlitebnách.

 

b) básníky, které oslovuje téma happeningu PAMATUJ! a jejich tvorba se k událostem holocausu spontánně váže, aby realizovali 8.3.2016 tzv. „Poetickou sekci“ Happeningu PAMATUJ! 2016 formou veřejných autorských i jiných čtení na náměstích, v koncertních sálech, společenských a kulturních domech, školách, kostelích a modlitebnách, v kavárnách, knihovnách, knihkupectvích atd.

 

c) všechny základní školy, střední školy, střední odborná učiliště a základní umělecké školy, domovy dětí a mládeže, mládežnické organizace, Junák, Sokol, YMCA a další, aby se zúčastnily třeba i tou nejjednodušší formou „smutečního mementa“ PAMATUJ! 2016, při kterém se pouze zarecitují české verze textů 3 povinnýeu;ch písní (Hatikva, Shema Jisrael, Kde domov můj), a připomenou se příslušné tragické události.

 

d) nejrůznější společenské, sportovní, umělecké nebo jinak zájmové, komunitní organizace, jejichž členové uznají za vhodné se zúčastnit, přihlašte se, můžeme i poradit jak nebo s kým byste se

eventuálně mohli ve vašem místě spojit.

 

Vaše registrace formou e-mailu obsahujícího Vaše jméno a příjmení, mobil a e-mail, organizaci, formu účasti (zpěv, recitace) místo a čas konání, počet předpokládaných účastníků, následný program jsou vítány v průběhu celého roku do 8.3.2016 na e-mail marek.sle@seznam.cz.

 

Noty a texty na 3 povinné písně jsou dostupné na www.enoty.eu

 

C. Detailní popis programů Happeningu 2015 v jednotlivých regionech

 

V Praze se konal happening na dvou místech: Od 17:00 hod. zpíval vokální soubor Máta na Křižovnickém náměstí, od 18:30 hod. pak na Staroměstském náměstí vystoupili společně zpěváci ze souborů Naši pěvci, PSPU, Máta, Geshem a několik samostatných zpěváků. Po odzpívání třech povinných písní pokračoval program čtením poezie i prózy s tematikou happeningu od současných autorů. Až na vyjímky četli své texty většinou jejich autoři osobně, zúčastnili se Kamil Marcel Hodáček, Luciana Klobušovská, Markéta Hlasivcová, Olga Nytrová, Marek Šlechta, Marek Řezanka, Petr Payne. Celý program moderoval a některé básně přednášel Petr Izák František Nejedlý. Vážíme si účasti paní Dr. Michaely Vidlákové z Terezínské iniciativy, která sama v dětství prožila hrůzy koncentračních táborů.

 

V Ostravě vzpomínková akce proběhla v kostele Ostrava-Pustkovec, na koncertu vokální hudby zazněly v podání Pěveckého sboru Gymnázia Olgy Havlové a Ženského komorního sboru Dobroslava Lidmily Ostrava-Svinov povinné písně a po nich další tradiční písně. Poté pan profesor Petr Šimíček hovořil o historických okolnostech tragických událostí 2. světové války.

 

Sokolovské církve zorganizovaly pro veřejnost happening v neděli 8. března od 15.00 na Starém náměstí v Sokolově v prostoru před katolickým kostelem sv. Jakuba.

 

V Orlové se při happeningu sešli zpěváci ze souborů YMCA, Keep Smiling Gospel a Farní sbor ČCE v 16:00 hod. na náměstí 28. října.

 

V Šumperku se uskutečnil happening PAMATUJ! 2015 díky skupině Avonotaj 8.3.2015 v 16:00. Pan Luděk Štipl ve své promluvě připomněl jména dvanácti šumperských spoluobčanů, kteří byli mezi zabitými v roce 1944.

 

V Jindřichově Hradci 7. března v 10:00 vystoupily na náměstí Míru společně pěvecké sbory: YMCA - Jakoubek, Smetana, Zanoty a Chrámový sbor Adama Michny. V 16:00 akce pokračovala promítáním filmu O zlém snu (rež. Pavel Štingl) v prostorách kostela CČSH.

 

V Soběslavi vystoupila hudební tělesa Anonym Voice a pěvecký sbor Základní umělecké školy ve Společenském centru města a kromě malého koncertu zde byly ve vstupním prostoru vystaveny práce žáků soběslavského gymnázia.

 

V Jihlavě uspořádal pěvecký sbor Foerster Sokola Jihlava v rámci akce PAMATUJ! dne 7.3.2015 v 10:00 hod. na Masarykově náměstí vystoupení, při kterém na úvod položili květinu k morovému sloupu s letáčkem, potom přednesl proslov pan Ladislav Vilímek.

 

Tábor: O. s. Hadasa pořádá každodoročně pietní akt se čtením 100 jmen ze seznamu obětí holocaustu z Tábora a Táborska. Ti byli odvlečeni transporty do Terezína v roce 1942 a drtivá většina z nich zahynula v Osvětimi právě v roce 1944. Občané, zástupci měst a obcí a skauti čtou jejich jména, aby jejich památka nezahynula. Letos se již třetím rokem k této vzpomínce připojily pěvecké sbory Domino, Hlahol – Tábor a Nokturno Sezimovo Ústí v celostátním happeningu Pamatuj!

 

V Novém Jičíně pořádal už tradičně happening PAMATUJ! známý pěvecký sbor Ondráš v součinnosti s Klubem rodáků, jehož čestným členem je pan Max Mannheimer. Jeho příbuzní zahynuli v koncentračním táboře Osvětim.

 

V Úvalech se 3. ročník happeningu PAMATUJ! konal v15:00 hod. na náměstí Arnošta z Pardubic před základní školou. Vystoupily zde Komorní sbor CHRISTI Úvaly a žáci Základní školy Úvaly. Na happening navázala pednáška "Pražský kruh - přátelé F. Kafky" PhDr. Lenky Mandové.

 

V Kladně se konal happening PAMATUJ! 2015 v modlitebně CČSH. Společně zde zpívali smíšený pěvecký sbor Gaudium, dětský pěvecký sbor Sluníčko a členové Husova sboru. Krátce k tématu promluvila dr. Irena Veverková a pan farář Phanuel Osweto.

 

Lysá nad Labem a Poděbrady:

Chrámový sbor u sv. Jana Křtitele v Lysé nad Labem a Smíšený pěvecký sbor sv. Cecílie v Poděbradech se společně zúčastnily happeningu PAMATUJ! 2015 tak, že vystoupily společně v Lysé nad Labem v 9.00 hodin před kostelem sv. Jana Křtitele a ve 14.00 hodin u židovského památníku v Poděbradech.

 

V Pelhřimově se Happening PAMATUJ! 2015 konal v 10:00 hod. na Masarykově nměstí, zpíval zde pěvecký sbor Záboj.

 

V Českém Brodě vystoupil na Happeningu PAMATUJ! 2015 před budovou Gymnázia dne 9. března od 9:30 hod. sbor místního Gymnázia pod vedením Markéty Špokové. Studenti dále přednesli text převzatý z Revolverové revue.

 

V Brandýse nad Labem se konalo dne 6.3.2015 na ISŠ Františka Melichara smuteční memento, při kterém byli studenti seznámeni s tragickými událostmi, jež jsou předmětem konání Happeningu PAMATUJ!“

 

V Luži u Skutče se konalo setkání nezávislých jednotlivců před budovou bývalé synagogy, kteří si připomněli tragické události, jež jsou předmětem Happeningu PAMATUJ!

 

Základní umělecká škola Staňkov realizovala Happeningu PAMATUJ! 2015 vystoupením v sálku své budovy od 17:00 hod. Vystoupili zde žáci s památnými písněmi a dalším repertoárem s židovskou tématikou.


Události a průběhy happeningu PAMATUJ! 2015 ve všech uvedených lokalitách jsou postupně doplňovány na Facebookovou adresu s názvem „Happening Pamatuj na oběti největší hromadné vraždy v dějinách ČR.“

Všem, kdo se podíleli na Happeningu PAMATUJ! 2015, patří poděkování za to, že jim není lhostejná minulost, která už se nemůže změnit, mají odvahu být aktivní v přítomném dění a

není jim lhostejné, co s naší společností bude v budoucnu!